patria2P A T R I A – z języka łacińskiego OJCZYZNA, postawa charakteryzująca się poczuciem szacunku, umiłowania i oddania względem własnej ojczyzny.
Budowa obiektu została zapoczątkowana przez Bernarda Radtke w roku 1936 według własnego pomysłu i projektu.1937-1939 na obiekcie „PATRIA” organizowano wczasy i kolonie wypoczynkowe. Ostatnią grupę przed wybuchem II wojny światowej stanowiły urodziwe krakowianki stanu wolnego.
W trakcie okupacji ośrodek został przejęty przez Niemców i całym kompleksem wypoczynkowym opiekował się Erhard Schauer.  W latach 1940-1941 na obiekcie utworzono ośrodek jeniecki dla oficerów angielskich.Po wojnie „PATRIA” powróciła w ręce prawowitego właściciela, który następnie wydzierżawił ośrodek na organizację wczasów dla Zakładów Przemysłu Drzewnego i Szczotkarskiego w Bydgoszczy.
W roku 1954 władza ludowa na mocy dekretu Wojewódzkiej Rady Narodowej zagarnęła majątek Bernarda Radtke jako podstawę decyzji podając, że służyć on będzie realizacji planów narodowych, gospodarczych i odbudowy kraju.
W 1971 r. na ośrodku dobudowano kuchnię oraz drugi segment budynku.
Odzyskanie praw własności przez syna Kazimierza Radtke do ośrodka „PATRIA” nastąpiło decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego w 1994 r.
W latach 1998-2008 ośrodek był dzierżawiony przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.
Od 2009 r. „PATRIA” zarządzana jest przez Aleksandra Radtke, wnuka Bernarda.
W 2010 r. obiekt wypoczynkowy przeszedł kapitalny remont mający na celu nadać mu nowy blask. Obecnie w swoim zapleczu posiada piękne pokoje z łazienkami, trzyizbową stołówkę w tynkach retro wraz z góralskimi ławami i stołami do spożywania posiłków. Wzbogaciło się też zaplecze rekreacyjne ośrodka o pełnowymiarowe boisko do siatkówki i koszykówki z POLBRUKU.
Aleksander Radtke wzorem swojego dziadka będzie dbał o dobro rodzinne i zachowanie uroczego ośrodka wraz z infrastrukturą, w jak najlepszym stanie.